Ogólnie o cyklu Miecz Prawdy

Cykl Miecz Prawdy to opowieść o ludziach - ich związkach oraz relacjach ich losów, o tym jak kamyk rzucony w staw pobudza kręgi wody. Opowieść nie tyle o męstwie i honorze, co o walce o życie, o pobudzaniu gniewu, dążeniu do sprawiedliwości.

Piętnaście tomów toczy się wokół historii wojny z tyranią, jednak każdy z nich zawiera kończące się opowieści. Łączą je nie tylko skutki wydarzeń, czy decyzji bohaterów, ale także przekazywane w każdym tomie Prawa Magii - ponadpodziałowe dewizy, skierowujące uwagę na rozum i możliwości człowieka.

Chociaż struktura powieści jest klasyczna, wyróżnia ją bogaty język, realizm opisów, a także dywagacje na tematy filozoficzne i problemy społeczne. Nie mniej ważne od głównych bohaterów są tu postaci poboczne, których czyny wpływają często na toczące się wydarzenia.

Richard Cypher nie jest tylko ewoluującym z leśnego przewodnika władcą i czarodziejem. Jest to bohater rozwijający się - jego idee wyłaniają się przed czytelnikiem z tomu na tom, zaś konsekwentna postawa człowieka świadomego swojej wolności, godności i wartości życia inspiruje nie tylko bohaterów.

Doskonałe dopełnienie stanowi dla niego Kahlan Amnell. Jej wola walki, zdecydowanie i współczucie są głęboko uzasadnione. Oboje, pomimo silnych osobowości, zmagają się ze swoimi słabościami i popełniają błędy, jednak poszukują rozwiązań na miarę swoich możliwości, a przede wszystkim zgodnych z wyznawanymi wartościami.

Serię rozpoczyna Pierwsze Prawo Magii wydane w Polsce w 1998 roku, a kończy (jak na razie) Trzecie Królestwo - 2014 r. Do tego roku serię przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków, na świecie sprzedano 25 milionów kopii.

29-06-2022, 01:52

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com