Obiektywizm dziś

Podstawowym założeniem obiektywizmu jest dążenie do indywidualnego szczęścia dzięki racjonalnemu postępowaniu. Ważnym postulatem obiektywizmu jest także uznanie kapitalizmu jako najbliższy ideałowi system gospodarczy. 
To oczywiście tylko kilka podstawowych informacji dających bardzo delikatny zarys dość obszernego tematu, jakim jest „Randyzm”. Przeczytać o nim można w encyklopediach, książkach tematycznych i na stronach internetowych. Są też powieści przedstawiające postacie starające się żyć zgodnie z nim: „Atlas Zbuntowany” i „Źródło” Ayn Rand oraz seria „Miecza Prawdy” Terry'ego Goodkinda.

Nowe pokolenie już od kilku lat zaczytuje się w książkach Goodkinda niemal tak samo, jak dawniej starsze pokolenia zaczytywały się w „Atlasie...”. Z historycznego punktu widzenia pojawienie się kolejnego tytułu nawiązującego do dzieł sprzed lat nie jest niczym zaskakującym, lecz w ostatnim czasie takie odniesienia w beletrystyce to rzadkość. W świecie popularnej mangi, lekkich powieści fantasy i nieco już przewidywalnych powieści sensacyjnych, które tak naprawdę nie przekazują żadnego poważnego przesłania, pojawienie się książki o tak znaczącym wpływie na miliony ludzi jest znaczącym wydarzeniem. Oczywiście sytuacja w Europie wygląda pod tym względem nieco inaczej niż w USA, lecz i tu pojawiają się pojedyncze głosy obiektywistów, którym spodobał się system wartości przedstawiany przez Goodkinda. W Polsce dopiero kilka lat po ukazaniu się „Pierwszego Prawa Magii” na półkach księgarń znalazło się miejsce dla prac Ayn Rand, które, choć dość popularne, zostały mocno skrytykowane przez opinię publiczną. W artykule, który ukazał się kilka lat temu w jednej z najpopularniejszych polskich gazet zarówno obiektywizm, jak i postać Ayn Rand przedstawione zostały jako śmieszne i „mało wyrafinowane”, podobnie zresztą jak społeczność amerykańska. Stany Zjednoczone przedstawiono jako szalony świat, który nie bierze przykładu ze sprawdzonych poglądów zakorzenionych na Starym Kontynencie. Autor bez żadnego dowodu wyciąga ironiczne i odważne wnioski o postępowaniu Rand. Różne zabiegi perswazyjne oraz odwołanie się do opinii polskiego filozofa Ryszarda Legutki ostatecznie dyskredytują w oczach nieprzygotowanego merytorycznie czytelnika zarówno twórczynię filozofii, jak i samych obiektywistów. 

Krytyka nie odstrasza jednak zwolenników Randyzmu. Jak zatem wygląda sytuacja obiektywizmu dzisiaj - po ponad pięćdziesięciu latach od jego powstania oraz swoistej „reaktywacji” wśród młodego pokolenia po ukazaniu się książek Goodkinda? 
 Pierwszy tom serii „Miecz Prawdy” uderzył w 1994 roku z siłą młota. Książka szybko rozeszła się w rekordowym nakładzie sześćdziesięciu tysięcy egzemplarzy. Popularność kolejnych tomów nie była mniejsza, a niektóre z nich znalazły się na czołowych miejscach listy bestsellerów New York Times'a. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych nazwisko Terry'ego Goodkinda oraz jego wizja świata stała się powszechnie znana. Autor odwiedził wiele miast, gdzie czekały na niego tysiące fanów. Na podstawie pierwszych tomów serii nakręcono serial telewizyjny. Oczywiście niemały wpływ na popularność Goodkinda ma tutaj postać Ayn Rand, której powieści wciąż sprzedają się lepiej niż większość nowości na rynku. Do zainteresowanych na całym świecie, w tym Polski, rozsyłane są książki promujące obiektywizm oraz informacje o działalności Ayn Rand Institute. Z przesyłanych informacji wynika, iż tematem interesują się już nie tylko filozofowie i wąskie grupy społeczne, ale także media prywatne i publiczne. Z raportu Instytutu wynika, że w 2009 roku sprzedano rekordową ilość powieści tej autorki w liczbie przekraczającej milion egzemplarzy. Podobna liczba książek trafiła dodatkowo do amerykańskich szkół, gdzie są one ogólnodostępne dla młodzieży. Trzeba również wspomnieć, że obiektywizm miał bardzo duży wpływ na Libertarian, których spotkać można nie tylko w Stanach, ale także w Europie. Partia Libertariańska stanowi trzecią co do wielkości siłę polityczną w USA. Jej zwolennicy stanowią liczącą się opozycję dla partii rządzących. Sama Ayn Rand sprzeciwiała się łączeniu jej poglądów z często anarchistycznymi poglądami Libertarian, lecz nie przeszkodziło to samym liberałom w uznaniu wielu z jej postulatów za słuszne. Wiele wskazuje na to, że obiektywiści wcale nie zniknęli. Prawdą jest, że ich szeregi zostały podzielone, a wielu ludzi po prostu nie kojarzy już swojej ideologii z poglądami Rand, lecz nie ma to dużego znaczenia w świetle tego, co mówi na ten temat sam obiektywizm. Randyzm mówi jasno, że to czyny, a nie słowa świadczą o wyznawanych wartościach i to one mają decydujące znaczenie. 

Od pewnego czasu istnieje na świecie tendencja racjonalizacji poglądów i działań. Obiektywizm istnieje już od ponad pięćdziesięciu lat i przyczynił się do przyspieszenia tego trendu. Faktem jest również, że obecny stan rzeczy zwyczajnie sprzyja wszelkim zmianom światopoglądowym. Dzięki rozwojowi nauki oraz jej popularyzacji kościoły i sekty tracą swoich wyznawców, a świadomość ludzka cały czas rośnie. Nie można przyjąć, że popularność danej ideologii świadczy o jej słuszności, lecz rosnąca liczba racjonalistów i wolnomyślicieli daje duże nadzieje na obiecujące zmiany.

 

                                                                                                            Conressor

 

26-10-2021, 23:18

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com