Obiektywizm a polityka

Zapraszamy do kolejnego artykułu z cyklu "Oczami obiektywisty" - tym razem o polityce.

Polityka stała się w dzisiejszych czasach bardzo negatywnym określeniem, a polityk został zdegradowany (a w zasadzie sam zdegradował się) do roli prostytutki, czy błazna, dzięki czemu większość ludzi patrzy z obrzydzeniem na politykę, a reszta się nią po prostu nie interesuje. Dlaczego tak się stało? W jaki sposób przeszliśmy drogę od faraona, poprzez rzymskiego cesarza, króla Polski, aż do premiera i prezydenta RP?

 

Czytaj więcej: Obiektywizm a polityka

Obiektywizm dziś

Podstawowym założeniem obiektywizmu jest dążenie do indywidualnego szczęścia dzięki racjonalnemu postępowaniu. Ważnym postulatem obiektywizmu jest także uznanie kapitalizmu jako najbliższy ideałowi system gospodarczy. 
To oczywiście tylko kilka podstawowych informacji dających bardzo delikatny zarys dość obszernego tematu, jakim jest „Randyzm”. Przeczytać o nim można w encyklopediach, książkach tematycznych i na stronach internetowych. Są też powieści przedstawiające postacie starające się żyć zgodnie z nim: „Atlas Zbuntowany” i „Źródło” Ayn Rand oraz seria „Miecza Prawdy” Terry'ego Goodkinda.

Czytaj więcej: Obiektywizm dziś

Psychologiczne podstawy obiektywizmu

Wady i zalety własnej osobowości oraz wyglądu stanowią podstawę samooceny jednostki. Świadomość człowieka, wykształcona poprzez obserwację otaczającego go świata, określa jako pozytywne cechy oraz umiejętności pozwalające na poprawienie standardów życia oraz jego podtrzymanie. Związane jest to z przekonaniem organizmu o jego sile i sprawności dającej mu kontrolę nad życiem. Filozofia jednostki decyduje o tym, co uważa ona za dobre lub złe.

 

Czytaj więcej: Psychologiczne podstawy obiektywizmu

Świadomość

Długo przymierzałem się do napisania tego tekstu. Już kilka miesięcy temu napisałem wstęp i zgromadziłem potrzebne materiały. Było tam kilka definicji, nowinek i cytatów – informacje, które po odpowiednim złożeniu miały stanowić artykuł poruszający najważniejsze kwestie tematu świadomości. Dziś jednak zdałem sobie sprawę, że nie mogę zastosować tego materiału, ani formy, którą wcześniej wymyśliłem. Nie mogę napisać o świadomości, jako o czymś znanym i zbadanym, bo tak po prostu nie jest. Nie wiemy, jak dokładnie funkcjonuje mózg. Oczywiście mamy bardzo wiele informacji o funkcjonowaniu świadomości, ale sama jej natura wciąż jest wyjaśniana bardziej przez filozofów niż przez biologów, czy biofizyków. Teoria mózgu, bo to właśnie on odpowiada za nasze odczucia, do niedawna nie istniała w ogóle, a teraz, na początku dwudziestego pierwszego wieku, wciąż jest w powijakach. Nie pozostało mi nic innego, jak napisać o rzeczach mniej naukowych, a bardziej zdroworozsądkowych oraz ogólnych konkluzjach na temat znaczenia świadomości.

Czytaj więcej: Świadomość

Poszukuję prawdy

Istotą myśli obiektywistycznej jest postrzeganie świata wyłącznie przez pryzmat rozumu i logiki. Innymi słowy wszelkie sądy, których dokonujemy na temat otaczającej nas rzeczywistości, mogą pochodzić jedynie z owej, obiektywnej rzeczywistości. Znaczna większość obiektywistów odrzuca istnienie Boga, czy innych zjawisk nadprzyrodzonych. Jednak czy to założenie zostało dokładnie przemyślane i czy my, obiektywiści, ludzie których cechuje racjonalizm i chłodny rozsądek, zamiast przyjąć ten aksjomat za racjonalny z automatu, nie powinniśmy przyjrzeć mu się dokładnie, krytycznie - jak na racjonalistów przystało?

Czytaj więcej: Poszukuję prawdy

29-06-2022, 03:32

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com