Ciekawostki

CZY WIESZ, ŻE...

 

Prawa magii doczekały się swojej wersji w jednym z obecnie najmłodszych języków na świecie, czyli...Na'vi. Oto one:

Horen Mätsikxä ta Terry Goodkind:


Awvea koren: Sute leskxawng lu. Fori new spivaw fra’uti taluna new futa tsaylì’u ngay livu fu txopu si tsnì tsaylì’u tsivun livu ngay.
Muvea koren: Sweya sìrangal tsun kem sivi ‘e’ala ayu.
Pxeyvea koren: Sì’eful eyk eltuti.
Tsìvea koren: Txoat tok mätsikxìl a zeyko. Txoat a nga tìng ulte txoat a ngaru fko tìng.
Mrrvea koren: Nga zene tsive’a hemit a sute tsayhem si, ke zene tsive’a kea aylì’uti feyä taluna feyä ayehemìl wivìntxu tìtslengit ngaru.
Puvea koren: Eltu nì’aw tsun fyawivìntxu ngaru.
Kivea koren: Tìrey lu trray, ke lu trram.
Volvea koren: Tìyora’ zene pxan livu.
Volawvea koren: Tslenga horen ke tsun fketivok.
Vomuvea koren: Txo nga kìyevä ta tìngay, nga skäpiva’a.

                                                                                                         [Tłumaczenie: Guga]

 

 

 

 

Seria zainspirowała jednego z miłośników do wytatuowania sobie wszystkich jej najważniejszych elementów: miecza, Grace, przyświecającej historii sentencji, oczu Jaganga, a także tego, co Terry uważa za najistotniejsze: zegara. Jak sam mówi, zegar to symbol czasu, czyli jednej z esencjonalnych wartości, jako że reprezentuje on życie. "Każda chwila jest niepowtarzalna, więc zegar przypomina, że życie jest ograniczone czasem i dlatego własnie powinniśmy każdą chwilę cenić ".

 

 

 

 

tat

 

 

Zamiłowanie Terry'ego do plastyki dało o sobie znać na planie zwiastunu do "Reguły dziewiątek", gdzie własnoręcznie rysował imitacje tatuaży na twarzach i ramionach nikczemnych ludzi Caina.

 

 

 

 

 

Projekt okładki polskiego wydania Pierwszego Prawa Magii zmieniał się kilkakrotnie na przestrzeni lat. Obwódki, które obecnie są czerwone na górze i czarne na dole, były złote i złoto-czarne, natomiast tytuł na okładce i grzbiecie początkowo wypisano tłoczonymi złotymi literami.

 

 

 

 


"Pillars of Creation" to nazwa kolumn międzygwiezdnego pyłu i gazu w gwiazdozbiorze Węża przedstawionych na zdjęciu wykonanym przez Teleskop Hubble'a 2 kwietnia 1995 roku. Długie na wiele lat świetlnych kolumny przypominające bajeczną podwodną roślinność są nieustannie rzeźbione, rozświetlane i niszczone przez promieniowanie ultrafioletowe pobliskich masywnych gwiazd.

 

 

 

 


 

Dług Wdzięczności początkowo został wydany w antologii Legendy (Rebis, 1999) pod redakcją Roberta Silverberga. Oprócz Goodkinda znalazły się tam opowiadania znakomitych pisarzy: Terry'ego Pratchetta, Roberta Jordana, George'a R. R. Martina, Ursuli Le Guin, Stephena Kinga i innych. Dopiero w 2004 Dług Wdzięczności wydano jako osobną książkę.

 

 


 

Jeri to imię żony Goodkinda i to jej zadedykował Pierwsze Prawo Magii.

 

 

 

 

 


Poza okładką Pierwszego Prawa Magii, do której w polskim wydaniu wykorzystano pracę Douga Beekmana, wszystkie są ilustracjami Keitha Parkinsona, który zmarł 26 października 2005 roku mając 47 lat.

 

 

 

 

 

 

okładka japońska

 

 

Cykl Miecz Prawdy składa się z 11 tomów, lecz w innych krajach wydawnictwa zdecydowały się podzielić niektóre tomy na mniejsze i tak w Czechach Miecz Prawdy składa się z 22 tomów, w Niemczech z 17, a w Japonii z 39, choć tam nie wydano jeszcze wszystkich tomów z serii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po napisaniu ostatniego tomu z serii Miecz Prawdy Terry Goodkind ogolił głowę na łyso. Wcześniej miał długie do połowy pleców rude, proste włosy.

 

 

 

 

harg

 

 

 

 

Hargobind Singh - Hargo - muzyk z Oregonu stworzył dwa utwory zainspirowany historią o Poszukiwaczu i Matce Spowiedniczce: 'Pebble in the Pond' oraz 'F.O.T.F.' Artysta urodził się w 1985r. w muzycznej rodzinie. Jego twórczość stanowi połączenie klimatów Johna Lenonna i Coldplay, co przyciąga do jego zespołu coraz więcej fanów.

 

 

 

 

 

 

 

loon

 

 

Okładka polskiego wydania różni się od wydania amerykańskiego znacznie bardziej, niż to widać na pierwszy rzut oka. Cyfryna amerykańskiej okładce napisane są jakby ręcznie - przypomina to kartkę zapisaną przez osobę cierpiącą na manię związaną z cyfrą 9. Kilka z tych cyfr różni się od siebie stylem, wielkością i grubością. W naszym wydaniu wszystkie dziewiątki napisane są maszynowo, wyglądają tak samo - można wnioskować, że napisane zostały jedną czcionką, niektóre tylko odpowiednio przeskalowano, a trzy z nich wypełniono zielonym kolorem, co ma za pewne zwrócić uwagę na ich symboliczne znaczenie dla powieści: 3x9=27

 

 


 

 

Joy Watson, która grała w serialu Legend of the Seeker (pol.: Miecz prawdy) "starą Shotę" zginęła 4 września 2009 roku w wypadku samochodowym w Londynie. Miała 74 lata.

 

 

 

 

 

 

Jolly Roger (Wesoły Roger) z "Jolly Roger Plumbing" - nazwa firmy z książki The Law of Nines Terry'ego Goodkinda - to nazwa pirackiej bandery. Istnieje wiele teorii dotyczących pochodzenia terminu "Jolly Roger". Jedna z nich głosi, że jest to zanglicyzowana wersja francuskiego "jolie rouge" stosowanego do określania czerwonej lub krwawej flagi. Inna sugeruje, że określenie pochodzi od Ali Raja, imienia tamilskiego kapitana piratów, który działał na Oceanie Indyjskim. Trzecia zaś głosi, że wzięło się to od przezwiska diabła, które brzmiało "Old Roger". Piraci zaczęli używać swoich własnych symboli między 1700 a 1720 rokiem. Początkowo był to emblemat białego szkieletu ze strzałą w jednej ręce uderzającą w krwawiące serce, a w drugiej z klepsydrą na czarnym tle, dopiero z czasem zastąpiła go czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami.

"Trupia główka", jak ją wówczas nazywano, była symbolem śmierci przyjętym od średniowiecza. Często pojawiała się na grobowcach w kościołach i na kamieniach nagrobkowych na cmentarzach wiejskich, czasami dając powód do błędnych domysłów, że lokator grobu musiał być piratem.

 

 

mp


 

Suma stron ze wszystkich tomów polskiego wydania Miecza Prawdy wynosi 6966. Ich waga natomiast to 6,7kg.

 

 

 

 

 

pierwszy plakat

 

 

 

Pierwszy plakat do serialu Legend of the Seeker zaprojektowany jeszcze przed castingami do głównych ról wywołał spore zamieszanie wśród fanów serii, a to głównie ze względu na postać umieszczoną po prawej stronie, która nie odnosi się do żadnego z bohaterów Terry'ego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

food

 

Zupa korzenna to jedna z kuchennych impresji Terry'ego. Jej składniki można dopasować do własnych gustów kulinarnych. Oto przepis mistrza:

 

 

 

Zrumienić na patelni kilka małych ostrych papryczek (nie chili! chodzi o małe suszone papryczki). Nie przetrzymać ich na tłuszczu, bo zupa będzie zbyt pikantna. Wybrać papryczki oraz nasionka, a na tłuszcz po nich wrzucić na moment cebulę i pieczarki, mniej więcej w tej samej proporcji. Dorzucić pokrojonych:

4-5 ziemniaków

3 marchewki

seler

małą cukinię

opakowanie mrożonej/1 puszkę kukurydzy

połówkę kapusty

60-450g pomidorów z puszki

Wszystko należy zalać rosołem, zagotować i trzymać na małym ogniu, aż warzywa zmiękną. Im dłużej się ją gotuje, tym lepiej. Podaje się ją posypaną suszoną pietruszką i z pieczywem.

29-06-2022, 02:05

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com