Biografia Terry'ego Goodkinda


Terry Goodkind urodził się w 1948 roku, w mieście Omaha(stan Nebraska). Uczęszczał między innymi do szkoły plastycznej, gdzie rozwijał jedną z wielu swoich pasji, którą jest malarstwo. W późniejszych latach, gdy uczył się na wyższej uczelni bardzo cierpiał z powodu dysleksji. Trafił tam na niewłaściwych nauczycieli, którzy zamiast mu pomóc sprawili, iż nauka była katorgą, a czytanie książek było nieprzyjemnym obowiązkiem związanym jedynie z gramatyką, ortografią i interpunkcją, a nie opowiadaną historią. Dlatego w tamtych czasach Terry często zaszywał się w bibliotece zagłębiając się w te książki, które sprawiały mu radość. Książki o niezwykłych bohaterach i prawdziwej przygodzie. Na szczęście później spotkał na swej drodze nauczyciela, który nie tylko nie strofował go z powodu jego choroby, ale zachęcił do spisywania własnych opowieści, które następnie razem czytali i omawiali. Nauczyciel podsuwał Terry'emu różne pomysły, jednak nigdy nie mówił mu o czym ma pisać. To wsparcie sprawiło, że zamiłowanie do pisania pozostało z nim, aż do dziś. Jednak zanim został pisarzem zajmował się wieloma przeróżnymi pracami. Był między innymi stolarzem, twórcą skrzypiec, restauratorem rzadko spotykanych i egzotycznych przedmiotów oraz malarzem dzikiej przyrody. Terry twierdzi, iż każdy z wykonywanych zawodów pomógł mu zostać tym, kim jest teraz. Pomógł mu zdobyć doświadczenie i sprawił, że na niektóre sprawy spogląda teraz inaczej. W 1993 roku wybudował dom i wraz ze swoją żoną, Jeri, zamieszkał na wyspie Mount Desert. Wtedy właśnie w jego głowie zrodził się pierwszy pomysł dotyczący "Miecza Prawdy". A sam Terry Goodkind tak opisuje tamten moment:

"Wszystko rozpoczęło się od postaci Kahlan, i wyrosło z tego nasienia. To naprawdę zapadające w pamięć doświadczenie. Gdy zacząłem pisać "Pierwsze Prawo Magii" zrozumiałem, że pisarstwo jest moim powołaniem. Wreszcie znalazłem coś, czemu zapragnąłem poświęcić całe moje życie."

W 1994 roku Goodkind zadebiutował jako pisarz wydając swoją pierwszą powieść pt. "Pierwsze Prawo Magii", rozpoczynając zarazem tym dziełem cykl "Miecz Prawdy". Jego debiut na arenie literatury fantasy był niesamowity, a pierwszy tom cyklu sprzedał się w ogromnym nakładzie. I pomimo gatunku w jakim osadzona jest historia Richarda oraz Kahlan Terry nie uważa się za pisarza fantasy. Tłumaczy, że zdecydował się na ten gatunek, ponieważ pozwoliło mu to na lepsze opowiedzenie historii oraz łatwiejsze przekazanie motywów postępowania bohaterów i emocji, jakie nimi kierowały podczas całej opowieści. Nie można też nie wspomnieć o filozofii, która miała znaczący wpływ na prace Goodkinda. Terry jest zwolennikiem obiektywizmu stworzonego przez Ayn Rand. Dlatego "Miecz Prawdy" nie jest fantasy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ten cykl to także przekaz, który zawarty jest w bardzo ciekawym opakowaniu.

                                                                                                       

                                                                                                       Opracował Zack

 

29-06-2022, 03:41

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com