Nadzieja Pokonanych


          Richard, Kahlan oraz Cara zaszywają się w domku w Westlandzie. Kahlan powoli wraca do zdrowia. Wojska d’harańskie coraz bardziej niecierpliwią się brakiem lorda Rahla, Richard jednak zmienia swoje nastawienie do wojny - uważa, że nie jest to odpowiedni moment na walkę.

            W tym czasie Pani Śmierci szerzy filozofię Imperialnego Ładu, podbijając nią kolejne miasta Nowego Świata. Z zaskoczeniem zauważa, że jej kontakt z Jagangiem załamuje się – Imperator nie ma już całkowitego dostępu do jej umysłu. Postanawia to wykorzystać i opuszcza go. Wyrusza na poszukiwanie Richarda, chcąc poznać odpowiedź na pytanie dotyczące sensu swojego życia.

            Podczas gdy Zedd dołącza do wojsk d’harańskich, Nicci rzuca na Kahlan czar macierzyńskiego zespolenia i zabiera Richarda do Altur’Rang. Kahlan wraz z Carą wyruszają więc do obozu wojsk Midlandów, aby pomóc w walce z Ładem. Kiedy Kahlan poddaje się pasji walki, Warren prosi Zedda o udzielenie mu ślubu z Verną.

            Oczekiwane posiłki z Galei docierają na miejsce w znikomej ilości. Okazuje się, że królowa Cyrilla odzyskała świadomość i nie zgadza się z decyzjami powziętymi przez Kahlan za jej panowania. Na szczęście z D’Hary przyjeżdżają oficerowie generała Baldwina oraz zastępy Mord-Sith. Odbywają się zaślubiny Verny i Warrena.

            Richard poszukuje pracy w Starym Świecie, lecz ludzie nie okazują mu pomocy. Pewnego dnia pomaga nadzorcy z ładunkiem żelaza i ten załatwia mu u siebie pracę w kompanii przewozowej. Ludzie skarżą się jednak, że pracuje za dobrze, dlatego Ishaq przekazuje mu inne zadanie – dostarczanie żelaza kowalowi. Biurokracja uniemożliwia przekazywanie niezbędnych towarów, w związku z czym zalegają w magazynach. Richard decyduje się przewozić je na własną rękę, żeby móc zarabiać na życie, ponieważ  cała jego pensja jest rozdzielana między komitety na rzecz obywateli.

            Któregoś dnia pracownicy wywołują powstanie w Altur’Rang, zostaje ono jednak stłumione w tym samym dniu. Richard jest podejrzany o udział i zostaje zamknięty w więzieniu. Ostatecznie udaje się go uwolnić za dużą grzywną i zobowiązanie odpracowania winy na budowie wielkiego pałacu dla Imperatora.

            Brat Neal interesuje się sprawą Richarda – wysoka grzywna wzbudza jego podejrzenia. Twierdzi, że jest ona dowodem prowadzenia przez Richarda nieczystych interesów i proponuje mu ultimatum: Richard w formie zadośćuczynienia ma pracować za darmo, a po godzinach rzeźbić statuę, która zostanie ustawiona przed wejściem do pałacu. Richard zabiera się do pracy, mając jednak inny zamysł, niż brat Neal.

            Pomimo srogiej zimy i zdziesiątkowanych oddziałów Imperialnego Ładu, ich liczebność wciąż jest olbrzymia, w dodatku  uzupełniana rezerwami ze Starego Świata. Kahlan rozumie, że nie jest w stanie wygrać z tak dużym wojskiem. Kolejne krainy trafiają w ręce Ładu, Kahlan decyduje się więc ewakuować Aydindril. Zedd oraz Adie wyjeżdżają, żeby strzec Wieży Czarodzieja, a do Kahlan przez przypadek dociera informacja, że Richard został aresztowany, w związku z czym postanawia wyruszyć do Altur’Rang. Kiedy wraz z Carą dojeżdża na miejsce, w mieście panuje zamieszanie. Ludzie gromadzą się pod nieukończoną budowlą pałacu, patrząc na rzeźbę ustawioną przed wejściem. Wybucha powstanie.

29-06-2022, 03:17

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com