Kamień Łez


k

Richard i Kahlan wyruszają na smoczycy Scarlet do wioski Błotnych Ludzi, by pobrać się i zaznać spokojnego życia. Tymczasem Zedd przy szkatułach znajduje Kamień Łez, który rzekomo sam Stwórca zawiesił na szyi Opiekuna, by zapieczętować go w zaświatach. Okazuje się, że otwarcie błędnej szkatuły spowodowało rozdarcie zasłony pomiędzy światem żywych a zaświatami. Pojawiają się w świecie żywych screelingi – służalcy Opiekuna. Czarodziej powierza kamień  Rachel i nakazuje Chase’owi dowieźć dziewczynkę do Richarda. Sam zaś wyrusza do Adie, by przekonać ją, aby razem udali się do Aydindril.

Podczas przygotowań do ślubu w Richardzie budzi się dar, co powoduje przeraźliwe bóle głowy.  Przebudzony dar sprawia, że w wiosce Błotnych Ludzi pojawiają się Siostry Światła. Richard jednak nie dopuszcza do siebie myśli o tym, że może być czarodziejem. Siostry proponują mu naukę kontrolowania daru w Pałacu Proroków. Informują też, że zaproponują mu to jedynie trzy razy, a jeśli odrzuci trzecią ofertę - zginie. Richard, pomimo przeogromnego bólu głowy, odrzuca pierwszą ofertę z lęku przed tym, z czym łączy się przyjęcie pomocy Sióstr – założeniem obroży. Odrzuca także drugą ofertę. Boi się, że Siostry chcą go zniewolić.

Ponieważ domyśla się, że zasłona została rozerwana, zwołuje naradę widzących, chcąc uzyskać od duchów przodków informacje na temat zasłony i zaświatów. Spotkanie z duchami nie przebiega jednak, jak powinno. Pojawia się Rahl Posępny. Naznacza Richarda znakiem Opiekuna i pozostaje w świecie żywych. Gdy Richard prawie umiera w skutek straszliwej rany spowodowanej przez piętno Opiekuna, pojawia się Denna, która ratuje go w zamian za obietnicę Kahlan, że wyśle  Richarda z Siostrami kosztem nawet ich miłości.

W ostatnie chwile przed ślubem przybywa trzecia z Sióstr – Verna. Kahlan namawia chłopaka do przyjęcia ostatniej z propozycji. Richard odjeżdża z Siostrą Verną z myślą, że Kahlan uważa go za potwora i już nie kocha. Matka Spowiedniczka zabiera trzech Błotnych Ludzi i udaje się na spotkanie z Zeddem.

Podczas pobytu Zedda u Adie, w domu czarodziejki materializuje się skrin i próbuje ich zabić. Obojgu udaje się uciec, jednak Adie zostaje ranna. Kiedy Zedd stara się ją wyleczyć, również zostaje skażony. Wynajmują woźnicę Aherna, by zawiózł ich do Nikobarezji do czarodziejek, które będą mogły im pomóc.

Zmierzając do Aydindril Kahlan wraz z Chandalenem, Prindinem i Tossidinem udają się do Ebinissii. Okazuje się, że miasto jest całkowicie zniszczone, a  mieszkańcy wymordowani. Kahlan rusza w pościg za oddziałem Galejczyków, którzy chcą zemścić się za śmierć bliskich. Okazuje się, że to pięciotysięczna garstka młodych rekrutów. Wypowiada bezlitosną wojnę najeźdźcom - armii Imperialnego Ładu. Wpaja rekrutom nowe metody walki.

Richard wraz z Siostrą Verną podróżuje do Starego Świata. Pewnej nocy Richard zabija chimerę krótkoogoniastą i postanawia zaopiekować się jej młodym. Zaprzyjaźnia się z nim, wychowuje i staje się ona dla chłopaka jedynym przyjacielem. Aby Poszukiwacza mógł dostać się do Starego Świata, musi wraz z Verną przekroczyć granicę stworzoną z magii, zwaną Doliną Zaginionych, której zdradziecka magia, wywołuje u podróżnych wizje. Richard widzi w swojej Kahlan, Siostrę Vernę, a także Rachel z dziwnym kamieniem na szyi, który przykuwa jego uwagę.

Kiedy udaje im się wydostać z Doliny, wkraczają na ziemie Majendie, którzy od lat pozwalają Siostrom podróżować przez swoje terytorium w zamian za składanie ofiar z ludzi przez młodych czarodziejów. Richard nie godzi się na zabicie przeznaczonej na to kobiety, ratuje Du Chaillu – duchową przewodniczkę plemienia Baka Ban Mana. Du Chaillu jednak zamiast okazania wdzięczności, podąża za tradycją jej ludu. Richard uczy się tańca ze śmiercią.

Gdy docierają do Pałacu Proroków, wszyscy radują się z ich przybycia. Opiekę nad Richardem przejmuje nowicjuszka Pasha. Richard nie kryje, że nie chce przebywać w Pałacu Proroków. Z czasem jednak dochodzi do wniosku, że musi się nauczyć kontrolować dar, ponieważ  im szybciej to się stanie, tym wcześniej będzie wolny. Zaprzyjaźnia się z Warrenem - ten pomaga mu szukać w pałacowych księgach informacji niezbędnych, by Richard mógł przeszkodzić w rozerwaniu zasłony. W Pałacu dzieją się jednak złe rzeczy – Siostry Mroku rosną w siłę.

Kahlan wraz z towarzyszami oraz oddziałem galejskich rekrutów wpędza się w wir walki. Później jednak odzyskuje rozum i wraz z Chandalenem udaje się do Aydindril.

Gdy Richard na skutek pewnych wydarzeń musi odgonić Gratcha, uświadamia sobie, że Kahlan również odesłała go, chcąc chronić. Dzięki temu chętniej zabiera się za naukę, jednak dowiaduje się, że czas w Pałacu Proroków biegnie inaczej i zanim skończy się jego szkolenie, umrą wszyscy, których znał, umrze Kahlan. Zrozpaczony i zdesperowany prosi o pomoc Siostrę Lilianę. Ta okazuje się jednak Siostrą Mroku, która wraz z innymi chce wyzwolić Opiekuna.

Kahlan dociera do Aydindril, gdzie zostaje oskarżona o zdradę wobec Midlandów, co tylko pokazuje, że Imperialny Ład zaczyna przejmować kontrolę nad krainą. Matka Spowiedniczka zostaje wtrącona do lochu, z którego wydostaje się dopiero dzięki pomocy przyjaciół. Do Aydindril przybywa też Zedd z Adie, jednak okazuje się, że wskutek leczenia na skazę stracili pamięć.

Richard rozumie co musi zrobić, by scalić zasłonę. Prorok Nathan i Siostra Verna pomagają mu wydostać się z Pałacu Proroków. Wraz z Du Chaillu niszczy uroki Doliny Zaginionych, przywraca ziemie Baka Ban Mana. Na Scarlet udaje się do Pałacu Ludu i udaremnia plan Rahla Posępnego, lecz dowiaduje się, że Kahlan grozi śmierć. Smoczyca jest wyczerpana, a konna podróż do Aydindril trwa tygodnie…

29-06-2022, 02:58

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com