Światowy Dzień Książki 2014

 

Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie książki. Doskonale rozumiemy potrzebę poszanowania książek, praw autorskich wydawców, a potrzeba promocji czytelnictwa - choć wydawać by się mogło, że smutna - budzi w nas entuzjazm i chęć do działania. To w końcu dzięki książkom rozwijamy wyobraźnię, przeżywamy przygody wraz z ulubionymi bohaterami, a czasem odnajdujemy coś, dzięki czemu zmieniamy się na lepsze. Z tej okazji postaram się krótko wyjaśnić komu zawdzięczamy to święto i co mają z nim wspólnego róże...

 

 

 

  

 

 

 

Po raz pierwszy obchodzono Światowy Dzień Książki w roku 1995. UNESCO zdecydowało, że dzień ten będzie obchodzony w dzień urodzin i śmierci Williama Shakespeare`a (choć są one podawane według kalendarza juliańskiego, obowiązującego wówczas na wyspach), w dzień śmierci kronikarza Garcilaso de la Vegi, pisarza Josepa Pla oraz dzień po śmierci Miguela de Cervantesa, która to była już wcześniej podwaliną święta związanego z książkami od 1923 roku.

 

 

Tymczasem od roku 1436, w Katalonii Dzień Świętego Jerzego był obchodzony analogicznie jak dzisiejsze walentynki pod nazwą: Dzień Róży. Fakt, iż był on patronem tego regionu sprawił, że obchodzono ten dzień jako święto narodowe. Zakochani mężczyźni, jak to w zwyczaju wciaż bywa, obdarowywali panie czerwonymi różami (symbolizującymi poza całą gamą najważniejszych uczuć także krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka), a panie z czasem zaczęły się rewanżować podarunkami książkowymi. Do dziś w Hiszpanii przy zakupie książki 23 kwietnia – dostaje się właśnie różę.

 

 

Pełna nazwa obchodzonego dzisiaj święta, to "Światowy dzień książki i praw autorskich" i w Polsce pieczę nad prawidłowym przebiegiem tego wydarzenia sprawuje polski komitet ds. UNESCO, a tegoroczną światową stolicą książki wybrano miasto Port Harcourt w Nigerii. Warto także wzbogacić swoją wiedzę o pojęcia, takie jak: Polityka Open Access, Sieć Miast Kreatywnych UNESCO i żeby zadość dzisiejszemu świętu uczynić – proszę, by na ten temat sobie doczytać we własnym zakresie, by mieć choć odrobinę swego wkładu, jeśli nic jeszcze dziś nie przeczytaliście.

 

 

Choć w Polsce nie jest to może tak znane święto jak w innych krajach europejskich (o Hiszpanii nawet nie wspomnę), to warto podkreślić, iż w zeszłym roku Kraków stał się Miastem Literatury – jednym z siedmiu na świecie.

 

I chociaż prawdopodobnie Was – czytających to, nie trzeba zachęcać do wizyt w bibliotece, to niech ten żartobliwy obrazek da Wam do myślenia, komu możecie kilka tytułów polecić...

 

 

 

  

 

 

M...

 

20-02-2020, 14:47

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com